FIT&FIGHT CLUB
Wing Chun | Eskrima Boks | Fit&Fight
FIT&FIGHT CLUB
Wing Chun | Eskrima Boks | Fit&Fight
Latosa Escrima

Latosa Escrima

Latosa Escrima Hakkında

Escrima Nedir?

Escrima, Filipinler’e ait bir savunma sanatıdır. Kali ya da Arnis De Mano şeklinde de bilinir. Escrima’da asıl önemli olan silahlı saldırıdır, ancak çıplak elle saldırı teknikleri de ikinci derecede önemlidir. Escrima sopa, kılıç, bıçak gibi basit silahlarla saldırmayı öğreten bir dövüş sitilidir. Bu sitil için illa teknik bilgi ya da bir silah gerekmez. Saldırı anında elinizin altındaki her türlü aletle (ki bu telefon, bardak, rulo yapılmış gazete vs. olabilir) doğaçlama olarak saldırarak kendinizi koruyabilirsiniz.

Escrima Tarihi

Escrima Filipinler’in yaptığı dansla karışık bir dövüş sanatıdır. İlk olarak ne zaman ve nasıl başladığı bilinmemekle beraber, tarih sahasına 1500’lü yıllarda ülke İspanya tarafından işgal edilince çıkmıştır. Filipinler dövüş sanatlarıyla ünlü ülkelerden biridir. Ancak Filipinler’e ait dövüş sanatları oldukça sert ve saldırgandır. Ülkenin karışık yapısı, işgallere açık olması, kendi içindeki kabileler arasında da mücadelelerin olması dövüş sanatlarının ortaya çıkmasını ve gelişmesini mecburi kılmıştır.

Filipin dövüş sanatları müsabakalar için değil, gerçek dövüşler için tasarlanmıştır. Günümüzde Filipin dövüş sanatı olar bilinen Escrima da gerçek dövüşler için uygundur. Escrima İspanya’nın işgalinden önce gençlerin genel eğitimleri içinde verilen bir eğitimdi. Yani onlara okuma-yazma, dil ve din eğimi verilirken aynı zamanda Escrima eğitimi de verilirdi. Bunun faydalarını halk İspanyollara ve Japonlara karşı mücadele ederken görmüştür.

İspanya, Filipinler’de hâkimiyetini sağlamak ve korumak için halkın silah kullanmasını yasaklamıştır. Filipinliler İspanyollara karşı mücadele ederken Escrima dövüş sanatını kullandıkları için bu dövüş sanatı da yasaklanmıştır. Yasaklamanın ardından Escrima gizli gizli öğretilmeye devam etti. Bir süre sonra Escrima silahlı bir dövüş sanatı gibi değil de silahsız, müzik eşliğinde gerçekleştirilen bir dans gibi ortaya çıktı.

Gerçek Escrima ise hiçbir zaman kaybolmamış, gelişmeye ve uygulanmaya devam etmiştir. Ülkenin hâkimiyeti Amerika’ya geçtiğinde Escrima yasağı kaldırılmıştır. Japonya ile yapılan savaşta da hayati önem taşıyan bu dövüş sitili, savaş sonunda Amerika’ya göç eden Filipinliler tarafından Amerika’da tanınmıştır. Escrima’nın tüm dünyada tanınması ise Bruce Lee sayesinde olmuştur. Dövüş filmleriyle ünlü Bruce Lee arkadaşından öğrendiği bu sitili Ejderin Dönüşü adlı filminde uygulayarak hem Escrima hem de Escrima dövüş sanatında kullanılan aletlerden biri olan nunchaku’nun tanıtımını yapmıştır.

Grandmaster Rene Latosa

Rene Latosa, Kaliforniya’da yaşayan Filipinler kökenli ailelerden birinde dünyaya gelmiştir. Rene Latosa’nın büyük usta olarak anılmasının sebebi Escrima dövüş sanatını geliştirerek, bu sanatı kendi adıyla anılan Latosa Escrima haline getirmesidir. Üstelik Rene Latosa, Amerika ve Avrupa’da verdiği eğitimlerle Latosa Escrima sistemini bizzat dünyaya tanıtan kişidir.

Rene Latosa’nın Escrima ile tanışması tesadüf değildir. Ailesindeki üyeler Escrima dövüş sanatının başarılı uygulayıcılarından biridir. Özellikle büyük dedesi Esteben Latosa döneminde korkulan biri olmasının yanı sıra mükemmel Esrima yetenekleri ile de bilinen biridir. Babası Juan Latosa ise Esteben Latosa’nın tek öğrencisi olarak hakkında efsaneler anlatılacak kadar yetenekli bir dövüşçüdür.

Rene Latosa tüm bunları Escrima ile tanışıp, ilerlediğini düşündüğü zamanlarda babasını hafife alması karşılığında babası tarafından zahmetsizce mağlup edilerek, uygulamalı olarak öğrenmiştir. Rene Esrima’yı küçük yaşta annesinin yönlendirmesiyle aile dostları Angel Cabalas tarafından Stockton Eğitim Akademesi’nde öğrenmiştir. Akademide eğitim birebir usta-öğrenci anlayışıyla öğretiliyordu. Bu nedenle oturmuş bir sistemleri yoktu. Zaten Escrima tarihi boyunca yerel halk arasında ve gizli olarak öğretildiği için sistemli bir dövüş sanatı değildir.

Rene Latosa, bu eksiği fark ederek özel bir sistem kurmuş ve Esrima eğitimlerini bu şekilde gerçekleştirerek daha başarılı olduğunu fark etmiştir. Rene Latosa kendi geliştirdiği Latosa Escrima sitilini ilk olarak Virginya’da bir polis ekibini eğitirken kullandı. Daha sonra Avrupa’daki dövüş kulüplerinde Latosa Escrima’yı tanıttı ve hocalığını yaptı. Ünü çabuk Yayılan Latosa çeşitli birimlere güvenlik güçlerine eğitimler verdi. Rene Latosa, Latosa Escrima’yı dünyaya tanıtmak ve öğretmek için televizyon programları da dâhil birçok etkinliğe katıldı ve şuan da dahi Ebmas adına seminerler vermektedir.

Latosa Escrima’nın Beş Konsepti

Rene Latosa, Escrima eğitiminin teknik eğitim ile sınırlı kalmaması gerektiğini düşünmüştür. Bu düşünceyle Latosa Escrima sitilini geliştirmiştir. Bu sitilin eğitimi beş konseptten oluşmaktadır. Konseptler bireyin kendini kontrol etmesi ve geliştirmesi açısından çok önemlidir. Günlük hayatın içinde Escrima tekniklerinin ne zaman ve nasıl kullanılacağı eğitimi konseptler doğrultusunda verilir. Bu konseptler denge, odaklanma, hız, güç ve geçişler şeklinde beş adettir.

Denge

Denge, dövüş sanatlarının temel taşıdır. Denge konseptinin gerekliliği;

·       Dövüşürken denge kontrolünü kaybetmemek,

·       Tekniklerin uygulanması ve atağa karşı savunma yapılması için sağlam bir denge kontrolü,

·       Alınan darbeler de bile dengeyi korumak ya da denge kaybı oluştuysa kısa sürede dengeyi sağlamak,

·       Bunun yanı sıra rakibin dengesini bozmak,

·       Zihinsel ve fiziksel dengeyi kurarak tam kontrolü sağlamak,

·       Darbe almayı en aza indirmek ve sakatlanmayı önlemek,

·       Doğru zamanda ve doğru oranda hız ve güç sarf etmeyi öğrenmek olarak sayabiliriz.

Odaklanma

Odaklanma konseptinin amacı tek bir noktaya odaklanmayı önleyerek geniş bir perspektiften bakmayı amaçlar. Saldırı sırasında geniş açıyla bakmak, gelebilecek her türlü atağı fark edebilme kabiliyeti sunacaktır. Odaklanmanın gerekliliği;

·       Tamamıyla dövüşe odaklanıp tam konsantrasyonun sağlanması,

·       Dövüşçünün kendisinin ve rakibinin dezavantajlarının farkına varabilmesi,

·       Rakibe göre teknik ve silah kullanılması,

·       Geniş açıyla bakılarak doğru savunmanın yapılması

·       Rakip mağlup edilene kadar pes edilmemesi odaklanma konseptinin getirdiği artılardır.

Hız

Hız konsepti rakibe uygulanan saldırının etkili olmasında çok önemlidir. Rakiple aradaki mesafe ve uygulanacak güç göz önüne alınarak tekniğin hangi hızda gerçekleşmesi gerektiğine karar verilir. Hızın gerekliliği;

·       Saldırı ve savunma anında hızlı düşünme,

·       Doğru teknik için hızlı karar verme,

·       Rakibe göre sahip olunması gerekilen hızın belirlenmesi,

·       Tekniklerin maksimum hızda uygulanması,

·       Rakibin şaşırtılmasında hız konsepti önemlidir.

Güç

Güç konsepti dövüş sırasında uygulanacak gücün belirlenmesi için önemlidir. Gücün gerekliliği;

·       Hız ve mesafe göz önüne alınarak doğru güç uygulanması,

·       Antrenmanlarla mutlak gücün arttırılması,

·       Güç kontrolü sağlanarak bitirici darbelerin vurulması,

·       Dövüşün başından sonuna kadar güç dengesinin korunması gibi güç konseptinin dövüş sırasında önemli etkileri vardır.

Geçişler

Geçiş konsepti, gelen saldırıyı en etkili şekilde bertaraf etmenin yolunu öğretir. Saldırı sırasında ister elle isterse silahla ya da herhangi bir aletle olsun gelen saldırıyı karşılamak ve engellemek önemlidir. Geçiş konseptinin gerekliliği;

·       Teknikler arasında uyum ve hızın sağlanması,

·       Hızlı hareket kabiliyeti,

·       Doğru zamanda, doğru hamlenin yapılması,

·       Kısa yoldan ve hızlı bir şekilde saldırma,

·       Dövüş sırasında gelecek ve yapılacak hamleleri tasarlama,

·       Gelen hamleye aynı anda karşılık verilmesi gibi beceri gerektiren konular geçiş konseptine dâhildir.

 

 

Sonuç:

Latosa Escrima, Rene Latosa’nın geliştirdiği bir dövüş sanatıdır. Daha çok sokak dövüşü olarak görülür. Bunun nedeni günlük hayatta herhangi bir saldırı sırasında yanınızdaki bir eşyayı ya da aleti kullanarak uygulayabileceğiniz bir dövüş sitili olmasıdır. Latosa Escrima kişinin zihinsel ve fiziksel gelişimini sağlarken, özgüven kazanmasını da sağlar.

Eskrima Eğitmenlerimiz

Fit&Fight Club
Günlük program
No results for today